bilgi@mi10web.com +90 500 038 38 38

SEO çalışması nasıl yapılır? sorusunun cevabı uzun saatler ve günler alabilir. SEO kelimesinin açılımı, Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Yaklaşık 250 kriterden oluşan arama motorlarına yapılan SEO çalışması uzun süreçten geçmektedir. Bu kriterlerin sıralamaya etkileri farklıdır.SEO çalışmasını bireysel olarak sizde yapabilirsiniz ama profesyonel bir yardım ile bu kriterleri daha kısa sürede halletmiş olursunuz. Profesyonel ve kelime bazlı SEO çalışmasının nasıl yapıldığını 2 aşama anlatacağım. Bu aşamalar; site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyondan oluşmaktadır. Aşağıda anlatacağımız bilgilerde başarılı olabilmek için sitenizin bu kurallara uygun olması gerekmektedir.

Profesyonel SEO Analizi

SEO çalışmasına başlamadan önce sitenizin doğru bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Rakip, sektör ve anahtar kelime seçiminin ve analizlerin yapılması, sitenizin uyumu, dış bağlantıların (Backlink) analizini test etmeyi unutmayınız. Profesyonel SEO analiz yaparken nelere dikkat etmelisiniz;

Site İçi Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Site içi optimizasyon, sitenin kullanıcılar ve arama motoru botlarının göreceği kısmını kapsamaktadır. Yapacağınız site içi optimizasyon çalışmasında maksimum verim alabilmek için sitenizin alt yapısı bu isteklere uygun olmalıdır.İndexlemeSitenizin index alması kolaydır, ancak karmaşık bir işleyiş sistemi vardır. Sitenizin nasıl index alacağını anlatmak istiyorum. İndex işlemini ücretli ve ücretsiz olarak yapan pingleme siteleri bulunmaktadır. Ancak en doğru indexleme yöntemi doğal olandır. Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru olan Google arama motorunun, Webmaster Tools aracında “Google Gibi Getir” özelliğini kullanarak sitenizin veya sayfalarınız indexlenmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak içerik giriyorsanız, bir hafta boyunca Getir yaparak sitenize düzenli bir şekilde Google botlarının gelmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak içerik girdiğinizde ve sunucu bazlı bir sorun yaşamadığınız sürece sayfalarınız düzenli bir şekilde indexlenecektir.Eskiden etiketin önemi çok fazlaydı. Artık aşırı kullanılan etiketler site için sorun yaşatmaktadır. Bu nedenle 2 – 3 adetten fazla etiket kullanmamaya özen gösteriniz. Kullandığınız etiketler arama motorlarında index sayınızı da arttıracaktır. Arama motorlarında indexlenen 404 sayfanız bulunuyorsa bunları tespit edip bildirimde bulunmalısınız. Hatalı sayfalar sitenizin değerini düşürür ve ziyaretçi kaybı yaşamanıza neden olur.

   

   

Profesyonel SEO Analizi
Site İçi Optimizasyon Nasıl Yapılır?
İndexleme
Robots.txt
Domain
Domain Yaşı
Site Haritası
Canonical Url
Breadcrumbs (Ekmek Kırıntısı)
Kırık Link Bağlantıları
Mobil Tema
Sayfa Hızı
Tasarım
İç Bağlantılar
H Tagları
Başlık (Title)
Açıklama (Description)
İçerik
Anahtar Kelime Yoğunluğu
Görsel Alt Etiketleri
Site Dışı Optimizasyon Nasıl Yapılır?
SEO Backlink İlişkisi
Text Link Çalışması
Tanıtım Yazıları
Blog Tanıtımı
Forum Tanıtımı
Sözlük Tanıtımları
Video Çalışmaları
Soru – Cevap Siteleri
Sosyal Medya
İmage Link